A tudásmenedzsment rendkívüli fontossággal bír a hatékonyság és fejlődés előmozdításában modern oktatás és szervezetfejlesztés terén – állapították meg a Csomópont podcast első adásának szakértői. A meghívott asztaltársaság által megosztott személyes történetek és szakmai tapasztalatok mind abba az irányba mutatnak, hogy a közoktatás és a felsőoktatás számos ponton kapcsolódik össze a tudásmenedzsment fogalmakkal: a tanulószervezeti működéssel, az iskolák belső világával és azzal, hogy hogyan beszélgetünk, kommunikálunk és élünk együtt egymással. A podcast vendégeivel – Dr. Tóth-Mózer Szilviával, Tóth Évával és Dőri Tiborral – azt néztük át tehát közösen: mi a csoda az oktatási tudásmenedzsment és mire használhatjuk azt a mindennapjainkban.

Mi a csoda az oktatási tudásmenedzsment című podcast adás borítója

A tudástőke létrehozása évszázadokon keresztül egy szűk elit kiváltsága volt, egyetemek, kutatók, iparági szakértők, kulturális intellektusok, közgondolkodók állították elő a szellemi javak jelentős részét és ezzel sikeresen is formáltak jogot a tudástőke birtoklására – amit aztán vagy megosztottak vagy nem. Utóbbinak persze számos oka lehetett az iparági titkolózástól a tudásversenyig.

Ma, amikor több mint 8 milliárd ember él a Földön, a felsőoktatási intézmények száma megsokszorozódott, a fejlődő világ bekapcsolódott a tudástőke termelésébe, a mesterséges intelligencia lényegében korlátlanul állít újabb és újabb szellemi termékeket, a vállalatok évről évre annyi adatot és dokumentumot állítanak elő, mint a korábbi években együttvéve,

már nem az a nagy kérdés, ki fogja a tudástőkét létrehozni azaz megtermelni, hanem az, hogy ki fogja ezt megszervezni, tudatosan és közérthetően megosztani és lefordítani a tudástranszfer intézményei, például az oktatás számára.

A tudásmenedzsment jelentősége

A beszélgetés központi témája a tudásmenedzsment jelentősége volt az oktatásban és a szervezetfejlesztésben. A résztvevőknek különböző nézőpontjaik voltak ezzel kapcsolatban. Tóth-Mózer Szilvia kifejtette, hogy jelenleg inkább a felsőoktatási kompetenciafejlesztésre összpontosít, különös tekintettel az oktatók digitális kompetenciáira. A digitális kompetencia egyre fontosabbá válik a felsőoktatásban is, és az oktatóknak képzéseket, konzultációkat és támogató anyagokat kell biztosítaniuk az aktuális oktatási környezetben való hatékony működéshez. Dőri Tibor a tudás átadását és a szervezeteken belüli interdiszciplináris együttműködést emelte ki bevezetőjében, mert állítása szerint az interdiszciplináris együttműködés lehetővé teszi az innovációt és a töredezett tudáselemek összekapcsolását. Tóth Éva gyakorló oktatóként a személyiség és a gyakorlati tudás fontosságára hívta fel a figyelmet az oktatásban. Kiemelte, hogy a diákok sokkal valószínűbbek arról, hogy élvezni fogják egy tantárgyat, ha kapcsolatot éreznek az oktatójuk kommunikációs stílusával és személyiségével.

A tudásmenedzsment kihívásai a felsőoktatásban

Az oktatás területén a tudásmenedzsmentnek sajátos kihívásokkal kell megküzdenie. Az egyetemek hosszú múltra tekintenek vissza, és a kutatók számára kiemelkedő jelentősége van. Az egyetemek célja a tudástermelés előmozdítása és a kutatók támogatása – mondta Tóth-Mózer Szilvia. Emellett azonban az igénykeltés és a hiteles források használata is rendkívül fontos a tudás hatékony átadásáhozAz interdiszciplináris együttműködés továbbá lehetővé teszi az új szakok indítását, valamint az eltérő tudáselemek hatékony és multidiszciplináris összekapcsolását, például egyes projektek keretében több egyetem közösen hozhat létre új szakokat, hogy ezzel erősítsék meg a tudástranszfert. Szilvia emellett kifejtette, hogy a tanítás gyakran magányos tevékenység, és a kollégák közötti kommunikáció és tudásmegosztás elengedhetetlen a fejlődéshez, emellett a folyamatos kapcsolattartás, az inspiráció és az értékrendek közötti összhang kulcsfontosságú jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Hallgasd meg a podcastot Spotify-on vagy YouTube-on és iratkozz fel a friss tartalmakért!

A szervezetfejlesztés és a tudásmenedzsment

A szervezetfejlesztés területén a tudásmenedzsment alapvető szerepet játszik a hatékonyság növelésében és a szervezeti kultúra fejlesztésében. A technológia, a szoftverek és az innováció iránti elkötelezettség mellett az igénykeltés és a tudásmegosztás elengedhetetlen a sikeres tudásmenedzsmenthez – emelte ki Dőri Tibor. Az élénk és izgalmas szervezeti kultúra kérdéseket feszegető beszélgetés során az is kiderült, hogy a hibázás engedélyezése és támogatása, a mások (partnerek, kollégák stb.) sikereinek megünneplése is elengedhetetlen a szervezeti tanulási folyamatokban. Tibor emellett kifejtette azt is, hogy

a szervezeti értékek és a környezet is inspirálhatja a tanulókat és a munkatársakat a tudás megosztására és az innovációra, ehhez a szervezeti kultúrát megfelelően leképező fizikai térre van szükség,

amellyel kapcsolatosan számos európai kezdeményezés indult és amelyben a Magyar Digitális Oktatásért Egyesület és a Csomópont podcast felhasználási jogait birtokló Learnitect Design Kft. is aktív szerepet játszik hazánkban (Erasmus+ program támogatási szerződésének száma: 2023-1-HU01-KA210-SCH-000152699).

A szervezeti tanulás megerősítésére szolgálhat egy jó facilitátor szereplő is. A beszélgetés során ugyancsak szóba került a Szilvia által 2022-ben publikált A tanulás jövője – Fókuszban a facilitátor című kötet (amely a YouTube videó leírásából ingyenesen letölthető). A facilitátoroknak fontos szerepe van a tudás megosztásában és a tanulás elősegítésében a szervezet és a tanulásszervezés minden szintjén. A facilitátoroknak – a tanulás és a szervezeti tanulás támogatásában egyaránt – képeseknek kell lenniük arra, hogy ráhangolódjanak a csoportra és az igényekre és fontos, hogy az egyének és az érdekek harmóniáját teremtsék meg. A facilitátoroknak számos olyan képességgel kell rendelkezniük, amelyek segítik a hatékony tudásmegosztást, például a kutatás, a személyre szabott oktatás és a konfliktuskezelés terén – hangzott el a beszélgetés során.

Szakmaközösségek, eTwinning, Modern Iskola

Tóth Éva, a BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum oktatója, eTwinning nagykövet és egyben a Modern Iskola főszerkesztőjeként volt jelen – egy személyben – az adásunkban. Éva kiemelte, hogy az eTwinning program egy jó példa a szakmaközösségekre, amely a hatékony iskolai tudásmenedzsment egyik alapvető eleme. Az eTwinning program keretében pedig – ennek egyik hazai letéteményeseként – a nemzetközi együttműködések támogatása és a projektpedagógia előmozdítása lép előtérbe. A nemzetközi projektek – mint például az eTwinning – nagyszerű lehetőségeket kínálnak a tanárok számára a szakmai fejlődésre és az új készségek elsajátítására. Az ilyen projektek lehetővé teszik a szakmai és személyes kapcsolatok kiépítését és az interkulturális együttműködést. A középfokú oktatásban is nagy szerepet játszanak a tanulószervezetek jellemzői – az egyéni elköteleződés, a szervezeti tanulásba vetett hit és a vezetők támogatása – tette hozzá Tóth Éva. Nagyon jó, ha a tanulók aktívan részt vesznek a döntéshozatalban és a tanulási-tanítási, pedagógiai projektek szervezésében.

Éva a Modern Iskola című szakportált is egyfajta szakmaközösségnek tekinti, amely segít a tanárok közötti kapcsolatok kiépítésében és a tanárok támogatásában. A pedagógusoknak szóló magazin az oktatás területen aktuális témákkal foglalkozik, és szakmai támogatást nyújt az oktatási szakembereknek, aktuális híreivel, elemzéseivel és interjúival pedig felhívja a figyelmet azokra a nélkülözhetetlen szereplőkre is, akik az oktatási rendszerünk gyakran névtelen hősei – gyógypedagógusokiskolatitkárok vagy iskolapszichológusok.

Az asztaltársaság mindegyike többféle szakértelemmel bír, ami kifejezetten elősegítette az adásban történő tudásmegosztást és azt, hogy egy nagyon széles horizontot tudjunk bejárni a témában.

Az asztaltársaság tagjai

Dr. Tóth-Mózer Szilvia

Dr. Tóth-Mózer SzilviaPszichológusként, pedagógusként és digitális módszertani szakember, akinek fontos, hogy az egyetem oktatói kellő módszertani tudással felvértezve taníthassanak online tanulási környezetekben is. 2016 óta dolgozik az ELTE Oktatásfejlesztési és Tehetséggondozási Osztályán, azóta segíti a vezetőket az egyetem elearning stratégiájának fejlesztésében, emellett kurzusfejlesztési projektekben vesz részt, mentorál, projekteket koordinál, ír, képzéseket és előadásokat tart a tanulásmenedzsment rendszerekkel kapcsolatban és digitális módszertani témákban.

Korábban tanársegédként és óraadóként főleg pedagógia- és tanárszakos hallgatókat tanított. Kedveli az egyéni és csoportos konzultációkat, ahol az oktatókkal közösen gondolkodhatnak a kurzusuk eszköztárának szélesítésén és a számukra és hallgatóik számára is legmegfelelőbb megoldások megtalálásán. Újabban digitáliskompetencia-fejlesztő online, önálló ütemben elvégezhető (self-paced) kurzusokat készít egyetemi oktatók és hallgatók számára. Kurzusdesignerként pedig olyan kreatív munkát végezhet, ami igazán flow-ban tartja.

Tóth Éva

Tóth ÉvaA BMSZC Petrik Lajos Technkumának angol szakos oktatója. Korábban 6 évig tanított hátrányos helyzetű diákokat, mely időszak alatt rengeteget tanult tőlük és az iskolai környezetről. Aktív részese vagy a Digitális Témahét és a Kódolás Hete programoknak, mert a projektpedagógia remek lehetőséget ad arra számára pedagógusként, hogy a tantárgyak ötvözésével a diákok 21. századi készségeit fejlessze.

Közel 12 éve az eTwinning közösség aktív tagja, 15-nél több európai minősített eTwinning projektben vett már részt. Különösen fontosnak tartja, hogy projektjei a szakképzéshez köthetőek, hiszen a szakiskolás diákoknak is nagy szükségük van arra a 21. századi készségeket fejlesztő kooperatív munkára.

Nagykövetként képes rávilágítani a program előnyeire azáltal, hogy személyes tapasztalattal rendelkezik a partnerkeresés, projektállítás és továbbképzés területén. A Modern Iskola főszerkesztőjeként arra törekszik, hogy Magyarország egyik legnagyobb oktatási magazinjához a pedagógusoknak hasznos szakmai tartalmakat tudjon szállítani, ezzel gazdagítva a pedagógia világát.

Dőri Tibor

Dőri TiborSzervezetfejlesztő, coach, tréner, blended/e-learning, felnőttképzési és pedagógus továbbképzési, tudásmenedzsment és CoP (community of practice, szakmaközösség-építés) szakértő. A Magyar Digitális Oktatásért Egyesület (MDOE) elnöke, valamint az Euro-Contact Business School (1989 és 2012 között a brit Open University Business School kizárólagos magyarországi képviselete) szerződéses jogutódjaként a Közép-Európai Menedzsment Standard nKft. igazgatója. 20 évig az Open University UK magyarországi vezető oktatója, trénere. Coach, tréner és vezető tanácsadó stratégiai és operatív menedzsment, stratégiai szervezetfejlesztés és változásmenedzsment területeken.

Az IKT-val, digitális eszközökkel és alkalmazásokkal támogatott blended learning képzés szakértője. Az MDOE keretében számos hazai és nemzetközi projekt koordinátora, szakértője vagy vezető szakértője. Oktatási tevékenységével olyan hiánypótló területeken oszt meg tartalmakat, mint a szakképzés digitalizációja, a SELFIE önértékelési rendszer hatékony alkalmazása, az iskola mint szervezet fejlesztése vagy a tanulási környezetek eredményesebbé tétele.

Farkas Bertalan Péter, szerkesztő-műsorvezető

Farkas Bertalan PéterTudásmenedzser, tudásmenedzsment tanácsadó, aki a területet globális szinten is koherensen átlátja. A mindennapi munkájában vezetői tanácsadók és coachok globális tudásmenedzsmentjét látja el, vállalkozóként pedig a hazai és európai oktatási szcéna előmozdításán dolgozik. Földrajz-történelem szakos tanárként és geográfusként végzett az ELTE-n, majd néhány év tanítás után állami ügynökségeknél (Educatio, EMET, Tempus) helyezkedett el, a Tempus Közalapítvány Tudásmenedzsment csoportját közel 6 éven át vezette. A Learnitect Design Kft. ügyvezetőjeként a tudásmenedzsment és a tanulási terek tudástranszfert elősegítő tervezésével, továbbá online és offline tanulásszervezéssel, közösségi terek tervezésével és nemzetközi projektmenedzsmenttel foglalkozik.

A Csomópont podcast ötletét 2022-ben fogalmazta meg, amelyből végül – hosszas egyeztetések és tárgyalások, majd az adások felvételét követően – 2023 őszén lett valóság.

Csomópont podcast Magyarország első tudásmenedzsment podcastje, egy hely a tudásról és a tudásmenedzsmentről, ahol eredeti emberek, inspiráló gondolatok, lebilincselő közösségi és vállalati történetek, gondosan illesztett vonalak és egy csipet közgondolkodás találkoznak.

Hallgassátok és kövessétek, és ne felejtsetek el feliratkozni a YouTube és Spotify-csatornákra, illetve lájkolni a podcast Facebook oldalát!

A Csomópont podcast elérhetőségei:

Csomópont podcast borítókép

A cikket írta Farkas Bertalan Péter

Köszönjük médiapartnerünk, a Modern Iskola támogatását! A cikk eredetileg a Modern Iskola oldalán jelent meg.

A tartalom az Európai Unió finanszírozásával készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával.