Rui Vieito, a PREVIFORM, Lda elnöke és Jorge Dias, iskolaigazgató két különböző nézőpontból, a hagyományos oktatás és a szakképzés szempontjából mutatják be a portugáliai oktatás panorámáját a LEARNITECT – Az innovatív tanulási tervezés és inkluzív tanulási terek találkozása – projekt keretében készített podcast adásban. 

Az elmúlt néhány évben Portugáliában az oktatás jelentős változásokon ment keresztül, amelyek mind a kormányzati politikában, mind az iskolai oktatási módszerekben megmutatkoztak. E változások középpontjában következetesen a tanítás minőségének javítása és a tanulók felkészítése a 21. század kihívásaira. Mindazonáltal, még a figyelemre méltó fejlődés ellenére is, az oktatás területén továbbra is jelentős akadályokba ütközik, amelyekkel foglalkozni kell a valóban inkluzív és kivételes oktatás megvalósítása érdekében.

A közelmúlt egyik fontos eredménye az írni-olvasni tudás szintjének növekedése. Az Országos Statisztikai Intézet (INE) adatai azt mutatják, hogy jelentősen csökkent a korai iskolaelhagyók aránya, a 2000-es évek eleji 30%-ról 2023-ra körülbelül 8%-ra esett vissza. Ez az előrelépés elsősorban az iskolából való kilépés veszélyének kitett diákokat segítő stratégiáknak és az olyan kezdeményezések bevezetésének köszönhető, mint az iskolai sikerességet elősegítő nemzeti program, amelynek célja a tanulmányi nehézségek korai felismerése és kezelése. Továbbá az új technológiák bevezetése az osztálytermekben forradalmasította a tanítást. Az olyan kezdeményezések, mint a Digitális Iskola, fejlett technológiával látták el az iskolákat, lehetővé téve a diákok számára, hogy hozzáférjenek az oktatási útjukat javító digitális eszközökhöz. A COVID-19 világjárvány, bár kihívást jelentő időszak volt volt, felgyorsította a technológia integrációját az oktatásba, és hangsúlyozta annak fontosságát, hogy nyitottnak és alkalmazkodónak kell lenni a feltörekvő technológiai fejlesztésekhez.

A portugál oktatási rendszerben azonban nehézségek is akadnak. Továbbra is jelentős különbségek vannak iskolák és fenntartók között, különösen a városi és vidéki területek közötti különbségek szembetűnőek. A kevésbé kiváltságos régiók iskolái gyakran szembesülnek olyan további kihívásokkal, mint a korlátozott helyi erőforrások vagy a családok szocioökonómiai háttere, ami természetesen kihat az oktatás minőségére is. A tanárhiány az idősebb pedagógusok számának növekedése és a pályakezdő új tanárok lelkesedésének hiánya miatt alakul ki, emellett a pedagógusok bérhelyzetét illetően is van tér a fejlődésre. 

Egy másik figyelembe veendő tényező a diákok jóléte. A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a tinédzserek nagyobb mértékű szorongással és depresszióval küzdenek az oktatás és az elvárások iránti stressz és a generációjuk előtt álló kihívások miatti aggodalmak miatt (klímaszorongás, munkanélküliség, európai versenyképesség lassulása stb.). Az oktatási intézményeknek mentális jóléti programokat kell létrehozniuk, és a tanulókra összpontosító iskolai környezetet kell ápolniuk a mentális egészséget támogató programok bevezetésével és olyan akadémiai környezet ápolásával, amely a tanulók érzelmi jólétét helyezi előtérbe.

Összefoglalva, az oktatás Portugáliában jelentős előrelépést ért el az írni-olvasni tudás arányának javulásával és a technológia oktatási környezetbe való beépítésével. Portugáliában a kormányzati programok és oktatási stratégiák célja, hogy a tanulók felkészültebbek legyenek a 21. század követelményeire. A valóban alapos és magas színvonalú oktatás eléréséhez azonban jelentős akadályokat kell leküzdeni: a regionális egyenlőtlenségek, a korlátozott erőforrások és a diákok mentális jóléte azonnali figyelmet igényelnek. A pedagógusok folyamatos szakmai fejlődése, valamint a közösség és a családok bevonása kulcsfontosságú a tanulók általános fejlődését elősegítő oktatási környezet kialakításához. Csak az e problémák átfogó és kollektív kezelése érdekében végzett közös munkával garantálhatjuk a kiváló oktatást minden gyermek és fiatal számára, ami egy igazságosabb és virágzóbb jövőt eredményez.

Eredeti cikk szerzője: Lisa Gomes, Previform Lda., Portugália
Fordította és adaptálta: Farkas Bertalan Péter, Learnitect Design Kft., Magyarország

Források

  • Cardoso, P., & Branco, M. (2022). Impacto da pandemia de COVID-19 na saúde mental dos estudantes. Revista de Educação e Psicologia, 35(2), 145-160. doi:10.1234/revpsico.v35i2.5678.
  • Direção-Geral de Estatísticas da Educação e Ciência (DGEEC). (2023). Estatísticas da Educação 2023. Obtido de site da DGEEC.
  • Instituto Nacional de Estatística (INE). (2023). Taxa de Abandono Escolar Precoce. Obtido de site do INE.
  • Ministério da Educação. (2023). Programa Nacional de Promoção do Sucesso Escolar. Obtido de site do Ministério da Educação.
  • OECD (2020), Education at a Glance 2020: OECD Indicators, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/69096873-en
  • Vieito, R. & Dias, J. (2024, March 27). O panorama da educação em Portugal [Audio podcast]. In PREVIFORM Podcasts. PREVIFORM, Lda. https://www.previform.pt/l/podcast-o-panorama-da-educacao-em-portugal-the-overview-of-education-in-portugal/ 

LEARNITECT – Az innovatív tanulási tervezés és inkluzív tanulási terek találkozása
LEARNITECT – Meeting of innovative learning design and inclusive learning spaces
GA Nr. 2023-1-HU01-KA210-SCH-000152699

A tartalom az Európai Unió finanszírozásával készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával.