Ezzel a Benedek Judittól származó idézettel jól megragadható az élmény, amikor valaki sikeres a pedagógiai munkában. Benedek Judit és Pap Andrea elkötelezett pedagógusok, mindketten hívei és gyakorlói a projektpedagógiának és szeretik, amit csinálnak. Ennél többet aligha kívánhatunk. A Csomópont podcast egyik 2023. őszi adásában Judittal és Andreával néztük át a projektpedagógia kihívásait és az eTwinning program jellemzőit; emellett tanácsokat kaptunk, mit ajánlanának egy kezdő pedagógusnak, hogyan fogjanak bele a nemzetközi munkába az eTwinning segítségével és hogy miben segíthet egy eTwinning nagykövet a hétköznapokban.

A Csomópont podcast „Kapcsolódj Európához tanárként! / eTwinning – Európai Iskolai hálózatok” című adásának vendégei, Benedek Judit és Papp Andrea kalauzoltak minket az európai tanári együttműködések és tudásmegosztás világában a projektpedagógia és eTwinning hálózatok segítségével. Bár a cikk végén mindkettejük részletes bemutatkozását megtaláljátok, érdemes tudni, hogy Judit a dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium angoltanára és eTwinning nagykövet, több rangos hazai és nemzetközi díj gazdája, Andrea pedig a pétervásárai Tamási Áron Általános Iskola angol-magyar szakos tanára, 2015 óta eTwinning- és 2019 óta Erasmus+ projektmegvalósító, valamint az intézményével az UNESCO Társult Iskolák Hálózatának és a Jane Goodall Intézet hálózatanának tagja.

A beszélgetésben egyéb témák mellett hallhatunk a projektpedagógiáról, eTwinningről, európai együttműködési lehetőségekről és arról, hogy a kíváncsi, fejlődni vágyó pedagógus hogyan indulhat el ezen az úton.

Hogyan kezdjünk bele?

Judit szerint az elején nem kell rögtön 30 órás projektet szervezni. Kicsiben érdemes kezdeni és kísérletezni. Fontos, hogy lesznek nehézségek, de nem szabad feladni az első nehézségek után, hiszen – mint minden esetben, így a projektpedagógia esetében is – a gyakorlat teszi a mestert.

A gyakorlottak számára már könnyedén fog nagyobb volumenű terveket is megvalósítani, mert tudni fogjuk, milyen eszközökre, módszerekre van szüksége. Judit szerint fontos kezdeti lépés lehet továbbá intézményének munkaközösségében vagy tágabb szakmai közegében beszélgetni, tervezni. Nagyon sokat segíthet, ha támogatókat, segítőket talál a folyamathoz. Természetesen konkrét kérdéssel akár a régió eTwinning nagykövetét is bátran kereshetik.

Andrea azt javasolja, hogy érdemes az elején a számtalan elérhető sikeres (már megvalósított) eTwinning projektben szétnézni, tanulni belőlük. Az eTwinning nagykövetek is örömmel segítenek a kérdésekkel, elakadásokkal, valamint a szolgáltató pont ingyenes 30 órás képzései (https://www.etwinning.hu/szakmaifejlodes/hazaikepzesek) is nagyon jó kiinduló pont lehetnek, ha valaki tanulni szeretne a témában.

Hallgasd meg a podcastot Spotify-on vagy YouTube-on és iratkozz fel a friss tartalmakért!

Az első projektélmények – szerelem első látásra

Andrea az eTwinning szolgáltató pont által kiírt pályázat útján az ausztriai Linzben vett részt első partnerkereső szemináriumán. A rendezvényen több szeminárium, workshop és program volt, amely a tevékenységeken keresztül segített megtalálni azokat a közös pontokat, amelyekkel a jelenlévő pedagógusok meg tudnak majd valósítani sikeres együttműködéseket. Eredeti pályázati tervének megvalósításán túl vonzotta az utazás és a nemzetközi kooperáció lehetősége is. Első projektjéhez ukrán és cseh partnereket talált, a közös téma a hagyományőrzés és a kultúrák megismerése volt. Öröm volt a saját kultúráját megmutatni a külföldi partnereknek, illetve itt tanulta meg, a virtuális találkozók megvalósításának alapjait, gyerekek bevonásának lehetséges módjait a többi ország diákjaival való együttműködésben. Nagy segítség volt, hogy osztályfőnökként saját osztályában megtalálta azt a magot, akik szívesen vállalták hónapról-hónapra a projekt megvalósításához szükséges kötelező elemeket. Gyakran a tananyagtól távolabb eső témák, amik a leginkább emlékezetesek: nagy élmény volt számára, amikor a többi ország gasztronómiai kultúráját ismerhették meg, valamint, amikor saját konyhájában csináltak diákjaival gulyáslevest.

Juditnak útja az Europeana (https://www.europeana.eu/hu) kulturális örökségekkel foglalkozó pályázatával kezdődött, amellyel díjat is nyert. Kezdőként nagy segítség (és feladat is) volt, hogy használhatta a korábbi feladatokat – ezekre építve kezdte el első projektjeit megvalósítani. Szinte hihetetlen volt számára, hogy kezdőként őt választották, ezért is bátorít mindenkit, hogy merjenek részt venni a meghirdetett lehetőségekben, hiszen nem csak a rutinos kollégák pályáznak sikeresen!

Judit számára a projekt akkor igazán jó, ha nem csak saját tantárgyán belül mozog, hanem kitekint egyéb területekre is. Ilyen szempontból az nyelvtanítás hálás terep, mivel könnyen ötvözhető szinte bármilyen témával. Talán ez is az oka, hogy sok iskolában a nyelvtanárok az úttörői a projektpedagógiának. Legyen az festészet vagy környezetvédelem, bármilyen témában elmélyedhetünk, de a legfontosabb, hogy a gyerekekre szabjuk – olyan tematikát, eszközöket válasszunk, ami nekik testhezálló. Ha ez sikerült, úgy szívják magukba a tudást, úgy tanulnak, hogy észre sem veszik.

Fontos, hogy a projektnek legyen eleje és vége – feltérképezzük, hogy mit tud a diák és a végére eljutunk egy célhoz, aminek van egy kézzelfogható eredménye. A kettő közt pedig történnek olyan dolgok, amik a komfortzónájukon kívül vannak, ami a tudásukat tágítja, 21. századi készségeket fejleszt, kritikus gondolkodásra késztet és ideális esetben mindezt másoknak is bemutatják.

Andrea szerint a nyelvórák nagyon jó lehetőséget biztosítanak továbbá arra, hogy olyan témákkal foglalkozzunk az iskolában, amelynek nincs dedikálva (elegendő) idő – például környezetvédelem, fenntarthatóság, értékeink megőrzése. A projektek során nagyon sok példaértékű produktum készül, erre akár más pedagógusok is építhetnek munkájuk során.

Andreának a COVID-19 járvány volt az egyik ok, amely miatt elmélyült projektek világában. Nem csak azért, mert motiválni kellett a diákokat, hanem azért is, mert jó lehetőség volt például a szülők bevonására is, amelyre a távoktatás ideje alatt különösen nagy szükség volt. De nemcsak a szülők, hanem a kollégák támogatására is szüksége volt – nagy segítség, amikor a tervezésénél hozzáértő pedagógusok segítenek az egyes tantárgyi kereteken átívelő részek kidolgozásában.

Ezt jelenti számunkra az eTwinning…

Andrea számára a legfontosabb, hogy ezek során a projektek során izgalmas, fontos témákkal tudnak foglalkozni – illetve a diákoknak lehetősége van több hónapon át elmélyülni ezekben. Számára pedig jó lehetőség tanulni a többi partnertől, új eszközöket épít be gyakorlatába.

Minden alkalommal nagy élmény volt és diákjainak részt venni az országos eTwinning Magyarország versenyen is, ahol a diákok bemutathatják projektjüket – meséli Andrea. Itt első nap a diákok munkáinak bemutatása, és a legjobbak jutalmazása történik, második nap pedig valami szabadidős programra (pl. Korda filmpark, állatkert, hajótúra) viszik a résztvevőket.

Juditnak a nemzetközi kapcsolódás volt a legfontosabb mozgatórugó, ez indította el, hogy első lépéseit megtegye az eTwinning nagykövetté válásának útján. Külön kiemeli, hogy a kezdeti szakaszban egy másik nagykövet (Tóth Éva, a Modern Iskola főszerkesztője) mennyit segített neki, ez is jól mutatja miért fontos ez a támogató rendszer.

Az eTwinning nagykövetekhez bárki fordulhat, akinek segítségre van szüksége akár az ESEP felületen való kiigazodásban (European School Education Platform – https://school-education.ec.europa.eu/hu), akár első ötleteik megvalósításában. Magyarországon a régiónként vannak nagykövetek, az alábbi oldalon mindenki megtalálhatja saját régiójának nagykövetét és elérhetőségét: https://www.etwinning.hu/nagykoveteink

Mire jó az ESEP portál? Mit találhatunk ezen az online felületen?

Mindketten lelkes látogatói az ESEP portálnak, amely egyfajta európai oktatási platform. Judit egyrészt nagyon szereti az ESEP portálon elérhető – angol nyelvű – képzéseket. Most épp egy mesterséges Intelligenciáról szóló online kurzuson vett részt és nemsokára kezdi a következőt. Másrészt a Twinspace (Testvértér) nagyon fontos felület, amely ugyancsak az ESEP-en keresztül érhető el. Ha itt jól dokumentál az ember, akkor válhat minősített eTwinning projektté munkájuk – ez további lehetőségeket nyit meg a projekt utóéletében – például pályázatok formájában. A Twinspace azért is fontos, mert itt egy zárt, biztonságos felületen tudnak kommunikálni az együttműködésben résztvevő diákok és pedagógusok vagy megoszthatnak egymással képeket, videókat. Nagyon jó továbbá, hogy a felületen témákra, érdeklődési körre szűkítve kereshet az ember partnereket, együttműködőket Európa-szerte.

(European School Education Platform – https://school-education.ec.europa.eu/hu)

eTwinning diákszemmel

Amellett, hogy mekkora élmény lehet a diákoknak a egy nemzetközi együttműködésben való részvétel, Andrea azt emeli ki, hogy a diákok magabiztosabbá válnak: rutint szerezhetnek az angol nyelv élő használatában, valamint a projekteredmények bemutatása remek gyakorlás a diákoknak hazai és nemzetközi környezetben is. Ezeknek a gátaknak a leküzdése fontos mérföldkő lehet a diákok és a tanár életében is – és ezek után akár könnyebben vágnak bele utána egy Erasmus mobilitásba is.

Hogyan segíti mindez a tanárok közti együttműködést, hálózatépítést?

Mindketten kiemelik, hogy milyen fontos a személyes kapcsolat, találkozások az eTwinning projektek keretében. Nagy öröm, akár több évnyi virtuális együttműködés után személyesen találkozni – említ Andrea egy konkrét példát. Egy török pedagógussal például 3 éves közös projektjük végén sikerült végre személyesen is találkozniuk. Ezek az alkalmak mindig sokat mélyítenek a kapcsolatokon. Ezért is ajánlják mindketten, hogy ha van lehetőség, mindenképp érdemes pályázni partnerkereső rendezvényekre és külföldön rendezett nemzetközi képzésekre. Az itt épülő kapcsolatok akár évtizedek közös munkáját alapozhatják meg.

Judit szerint segítene, ha a pedagógusok tudnák, hogy nem kell tökéletes angol nyelvtudás a részvételhez. Hazai és külföldi résztvevők is gyakran törik az angolt, ettől még remek projekteket lehet megvalósítani közösen. Fontos az is, hogy nincs szükség rengeteg eszközre a kivitelezéshez, néhány jól bevált módszer, eszköz remek alap lehet egy ötlet megvalósítására. Ha pedig eszköztárunkat szeretnénk bővíteni, a külföldön tanító kollégák remek ötletekkel szolgálhatnak. Andrea török partnereit hozza példának, ott például gyakori eset, hogy az ötletgazda egy angoltanárt kér meg, hogy tolmácsoljon a találkozókon.

Emellett pedig, ha valakinek csak a nyelvtudás az akadály, lehet hazai vagy határon túli magyar ajkú partnerekkel is közös projektet megvalósítani.

Az asztaltársaság tagjai

Pap Andrea

Andrea 2009 óta dolgozik angol-magyar szakos tanárként a Tamási Áron Általános Iskolában, Pétervásárán. Az angol és a magyar tantárgyak oktatása mellett mindig is fontos volt számára, hogy színt vigyen iskolája életébe. Nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a diákjait motiválja, ezért vágott bele az eTwinning programba 2015-ben, majd később elindította az első Erasmus+ projektjüket 2019-ben. 2017 óta horgász szakkört is vezet az iskolában.

Felelőse a Pénz7-nek és a Fenntarthatósági Témahétnek.

A múlt évben csatlakoztak az UNESCO Társult Iskolák Hálózathoz is. Főbb területek, melyek érdeklik: környezetvédelem, sportok, nyelvek. 2023 júniusában a Belügyminisztérium Apáczai Csere János-díjat adományozott a nevelő-oktató, valamint az idegen nyelvi oktatás területén nyújtott kiemelkedő munkájáért elismeréséül és a Hatvani Tankerületi Központ által is dicséretben részesült a „Jövő Nemzedékének Nyújtott Példamutatásáért, Kiemelkedő Szakmai Tevékenységéért”.

Email: papandrea@pvi.edu.hu

Benedek Judit

Benedek Judit a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnáziumban tanít angolt már nyolcadik éve, valamint a Közép-magyarországi régió eTwinning nagykövete. A digitális eszközökkel segített oktatás, a projektpedagógia és az eTwinning fokozatosan ragadta magával. E három terület kombinációja tökéletes lehetőséget biztosít arra, hogy a gyerekek kapcsolatokat építsenek, tanuljanak és olyan készségeket sajátítsanak el, melyeknek az iskola falain kívül is hasznát veszik. Rendszeres résztvevői a Digitális Témahétnek és eTwinninges projekteknek is.

Kétszeres Europeana projekt nyertes, több nemzeti minősítést és egy nemzetközi minősítést szerzett eTwinning projektje van. Az élethosszig tartó tanulás elkötelezett híveként folyamatosan keresi az újabb lehetőségeket, amik segítenek Neki egyre jobb és jobb tanárrá válni. Az eTwinning is egy ilyen keresés eredménye és bár még nem régóta részese, ő is és diákjai is nagyon lelkesek és egyre tapasztaltabbak. Tudását, tapasztalatát szívesen megosztja másokkal. A digitális eszközök használata könnyen elsajátítható, ha nyitott az ember rá és a rutinszerű használathoz vezető úton szívesen segít.

Saját weboldala: https://sites.google.com/view/juditteacherlanguageschool/f%C5%91oldal

Farkas Bertalan Péter, szerkesztő-műsorvezető

Farkas Bertalan PéterTudásmenedzser, tudásmenedzsment tanácsadó, tréner, projektmenedzser, de eredetileg földrajz-történelem szakos tanár. A mindennapi munkájában vezetői tanácsadók, coachok és nemzetközi szakértők globális tudásmenedzsmentjét látja el, vállalkozóként pedig a hazai és európai oktatási szcéna előmozdításán dolgozik. Földrajz-történelem szakos tanárként és geográfusként végzett az ELTE-n, majd néhány év tanítás után állami ügynökségeknél (Educatio, EMET, Tempus) helyezkedett el, a Tempus Közalapítvány Tudásmenedzsment csoportját közel 6 éven át vezette. A Learnitect Design Kft. ügyvezetőjeként a tudásmenedzsment és a tanulási terek tudástranszfert elősegítő tervezésével, továbbá online és offline tanulásszervezéssel, közösségi terek tervezésével és nemzetközi pályázatírással és projektmenedzsmenttel foglalkozik.

A Csomópont podcast ötletét még 2022-ben fogalmazta meg, amelyből végül 2023 őszén lett valóság.

Csomópont podcast Magyarország első tudásmenedzsment podcastje, egy hely a tudásról és a tudásmenedzsmentről, ahol eredeti emberek, inspiráló gondolatok, lebilincselő közösségi és vállalati történetek, gondosan illesztett vonalak és egy csipet közgondolkodás találkoznak.

Hallgassátok és kövessétek, és ne felejtsetek el feliratkozni a YouTube és Spotify-csatornákra, illetve lájkolni a podcast Facebook oldalát!

A Csomópont podcast elérhetőségei:

Csomópont podcast borítókép

A cikket írta Györgyi-Ambró Kristóf.

Köszönjük médiapartnerünk, a Modern Iskola támogatását! A cikk eredetileg a Modern Iskola oldalán jelent meg.

 

A tartalom az Európai Unió finanszírozásával készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával.