Az iskolai terek megváltoztatása a korai iskolaelhagyás elleni küzdelemben
Az iskola olyan alapvető intézmény, amely közvetlenül kapcsolódik az ember általános jólétéhez. Az általa kínált oktatási tapasztalatoknak köszönhetően a legjelentősebb családon kívüli környezetet képviseli a gyermekkortól a serdülőkorig tartó fejlődési úton, az autonómiára helyezve a hangsúlyt. Az iskolai kontextusban a gyermekek és a serdülők részesülhetnek a társaikkal való kapcsolatokból, új tanulási formákat alakíthatnak ki, kísérletezhetnek és kapcsolódhatnak a tanárok és a társaik által javasolt különböző viselkedési formákhoz (Garcìa Bacete et al., 2014).
A számos tevékenység és a modern tanítási módszerek ellenére a korai iskolaelhagyás összetett és többdimenziós jelensége még mindig jelen van. Az Olaszországban a korai iskolaelhagyók csoportjába tartozó tanulók általános becsült aránya 20% körül van, Toszkánában a helyzet csak valamivel jobb, mint az országos átlag, 11,1% (a férfiak körében).
Az iskolai lemorzsolódás hátterében álló fő kockázati tényezők közül a következők emelkednek ki: alacsony tanulmányi teljesítmény, kudarc, az iskola ideiglenes megszakítása vagy meghatározott időszakokra korlátozódó elhagyása, hiányzás az iskolából való kimaradásig. Ez a felsorolás az iskolai kontextushoz tartozó elemeket veszi figyelembe, de figyelembe kell venni, hogy ami hatással van, néha túlnyomórészt, az a nélkülözés és a nehézségek társadalmi-gazdasági körülményei, a stresszes családi kontextus, a migrációs háttér és az egyéni jellemzők, amelyeket fel kell ismerni, és amelyekre azonnal be kell avatkozni (Biagioli , Baldini & Proli, 2022; Pedditzi, Fadda & Lucarelli, 2022).
Az adatokat a 2019-2020-as tanévre visszavetve a súlyossági index 2-ről 3-ra emelkedett. Ennek a növekedésnek a hipotézise a COVID-19-hez kapcsolódó sürgősségi esetnek tulajdonítható.
A járványhelyzetre reagálva az iskolák intézkedéseket hajtottak végre a diákok részvételének ösztönzésére, beleértve az iskolai környezet felülvizsgálatát a lemorzsolódás jelenségének javítása érdekében.
Az iskolai terek felülvizsgálata a következő:
- Alternatív terek kínálása, amelyek vonzóbbak minden diák számára, és erősítik az iskolai közösséget.
- Legyen még inkluzívabb (minden diák számára, még a fogyatékkal élők számára is).
- Megfeleljen az új módszertani igényeknek: képes legyen a tevékenységeket mozgásban / csoportokban / az elrendezés gyors megváltoztatására, ha a tevékenységek egymásutánisága megkívánja.
- Párbeszéd az iskolát körülvevő közösséggel és a közösségért, ezáltal ösztönözve a társadalmi-gazdasági szempontból hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek jelenlétét.
A terek felülvizsgálata kedvez ezeknek a célkitűzéseknek, és idővel a megfigyelt eredmények általában véve:
- Az iskolalátogatottság növekedése;
- Javuló tanulmányi teljesítmény;
- A hiányzások csökkentése;
- A család nagyobb mértékű részvétele az iskolai tevékenységekben;
- Nagyobb felelősség a családokért.
Az INDIRE (Kutatás és innováció az olasz iskoláért) olasz állami szervezet már 2016-ban meghatározta Manifesto delle Avanguardie Educative című kiáltványában, hogy bizonyos tereket a csoportnak kell szentelni, amelyet az osztály számára többfunkciós tanulási környezetként kell értelmezni; továbbá az iskolai reflexió érintette azokat a kérdéseket, amelyek az iskolán belüli térnek a környező környezetre és az iskolán kívüli térben élő közösségre, azaz az iskola elhelyezkedésének társadalmi környezetére gyakorolt hatásával kapcsolatosak.
(link: https://innovazione.indire.it/avanguardieeducative/il-manifesto)
Fontos, hogy az osztályterem rugalmas csoporttérré váljon, és lehetővé tegye a különböző típusú tevékenységek megszervezését: együttműködés, kreativitás, hallgatás és reflexió. Így a tanuló kerül a középpontba, és vele együtt a képzési és oktatási útvonal munkatársai. Ebben a légkörben a tanulónak lehetőséget kell kapnia arra, hogy saját tanulási ütemét kövesse, és képes legyen részt venni mind az egyéni, mind a csoportos tevékenységekben. Ezért egyre több iskola szervezi meg magát, hogy kényelmes bútorokkal berendezett informális tereket hozzon létre, ahol a diákok pihenhetnek, olvashatnak vagy zenét hallgathatnak; de más tereket is, ahol a közösség találkozhat, az úgynevezett Agorát, ahol a diákokat, az iskola személyzetét, a családokat és más külső vendégeket érintő témákat lehet megosztani.
Ennek prioritást kell élveznie, különösen azokon a területeken, ahol a szociális problémák nagyobbak.
Az utóbbi években Olaszországban az iskolaépítészet az iskoláknak a jelenlegi társadalomban betöltött szerepéről szóló általánosabb gondolkodás középpontjába került. Éppen ezért az IAL Toscana a Learnitect – Meeting of Innovative Learning Design and Inclusive Learning Spaces (Innovatív tanulási tervezés és inkluzív tanulási terek találkozója) elnevezésű európai projekt többi partnerével együtt azon dolgozik, hogy feltérképezze és összegyűjtse az iskolaépítés és -berendezés jó gyakorlatait.
***
Az utóbbi években Olaszországban az iskolaépítészet az iskoláknak a jelenlegi társadalomban betöltött szerepéről szóló általánosabb gondolkodás középpontjába került. Éppen ezért az IAL Toscana a Learnitect – Meeting of Innovative Learning Design and Inclusive Learning Spaces (Innovatív tanulási tervezés és inkluzív tanulási terek találkozója) elnevezésű európai projekt többi partnerével együtt azon dolgozik, hogy feltérképezze és összegyűjtse az iskolaépítés és -berendezés jó gyakorlatait.
Eredeti cikk szerzője: Pusztai Gabriella, IAL Toscana, Olaszország
Fordította és adaptálta: Farkas Bertalan Péter, Learnitect Design Kft., Magyarország
LEARNITECT – Az innovatív tanulási tervezés és inkluzív tanulási terek találkozása
LEARNITECT – Meeting of innovative learning design and inclusive learning spaces
GA Nr. 2023-1-HU01-KA210-SCH-000152699
A tartalom az Európai Unió finanszírozásával készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával.