Kutatási eredmények

A kutatásaink során arra törekszünk, hogy a rendelkezésre álló erőforrások segítségével minél teljesebb képet kapjunk az iskolák és a tanulási környezetek állapotáról, a tanulási környezetek szakmai hátteréről és a gyakorlat minőségéről. Kísérletet tettünk arra is, hogy több száz pedagógus és tucatnyi iskolavezető megkérdezésével validáljuk a szakirodalomból tanultakat.

A folyamat ékkövei és különlegességei azok az építészeti előtanulmányok, amelyek éppen azt célozzák, hogy egy teljesen új megközelítésből, az építészet irányából, eszközeivel és feltárásai módszereivel tudjunk meg többet a tanulási környezetekről.

Építészeti előtanulmányok

Mindenkinek van valamilyen képe az iskoláról, amely általában ahhoz az intézményhez kötődik, ahol maga is tanult és nevelkedett. 

Az emberek túlnyomó többsége olyan osztálytermekben tanult vagy tanul, amelyek egyik oldalán függönyös ablakok, a másik oldalon pedig bejárati ajtó van. Az ajtóval szemben van a tanári asztal, mögötte a tábla, előtte az padsorok, mögöttük talán egy szekrény vagy két vagy több tároló, majd az osztályterem hátsó fala. A terem fehérre festett falain néhány kép, térképek, tábla, esetleg néhány tanulói produktum, tabló vagy plakát. Ez az úgynevezett frontális tanítás színtere (ahol a tanítási-tanulási folyamat főszereplője a tanár, aki a táblán ismerteti a tananyagot és a tananyagelemeket, a tanulók pedig hallgatják és befogadják azt). Az 1870-es évek után Németországban a világ legtöbb intézményében már ebben az elrendezésben tanítottak. Ezt az 1900-as évek elején számos európai országban nagyrészt átvették, így dédszüleink, szüleink és a mai generációk túlnyomó többsége ehhez nagyon közeli környezetben tanult vagy tanul ma is. Sok jól képzett diák nőtt fel ebben az oktatási környezetben, akik később sikeres tudósok, nagy tehetségű orvosok, különböző nemzetközi díjakkal kitüntetett szakemberek vagy kiváló szakemberek és iparosok lettek. Ez felveti a kérdést, hogy miért kellene megkérdőjeleznünk ezt a környezetet, tekintve a jól bevált és megszokott rendszert, struktúrát, módszertant és környezetet. 

Az építészeti előtanulmányban azt a folyamatot tárjuk fel, amelynek következtében a ma létező állapotok keletkeztek. Megvizsgáljuk az alakító tényezőket és belenézünk a jogszabályi környezetbe is. Innovatív példákkal illusztráljuk azonban azt is, hogy mik azok a lehetséges irányok, amelyek releváns dilemmákat vetnek fel napjainkban.

Letölthető dokumentumok

Learnitect Design Kft.

Csomópont - Tudásmenedzsment podcast

@ 2024 Copyright Learnitect Design Kft.